Bříza bělokorá
Sběr sušení

Bříza bělokorá velká pomocnice na bolest kloubů a nohou

Celý duben byl věnován volně rostoucím bylinkám. Postupně budou přidávány další plané rostliny, bylinky, kořeny, květy a mnoho dalších volně dostupných darů z přírody. Do třetice bude tento post věnován sběru listů z břízy bělokoré, která je léčivým stromem od nepaměti.

Bříza bělokorá (Betula pendula) je nenáročný, rychle rostoucí strom, dorůstající výšky až 25 m, u nás se vyskytující do nadmořské výšky do 1000 m n. m. Listy má trojúhelníkovité, zaoblené, okraje listů pilovité. Laik ji může snadno zaměnit s mnoha druhy v rámci rodu, například druhy Betula utilis, Betula pubescens, Betula populifolia, Betula platyphylla, Betula papyrifera a mnoha dalšími.

Listy Břízy bělokoré (Folium Betulae pendulae), nasbírané v květnu a červnu, jsou používány v lidovém léčitelství od pradávna. V Rusku je získávána březová míza počátkem jara. Nutno dodat, že tato činnost není v České republice povolena.

Pokuta za navrtávání bříz k získání mízy se může vyšplhat až na 50000 Kč. Míza daného stromu je jako krev v lidském těle, proto si dobře rozmyslete, zdali vám to stojí za zničení zdravého stromu i možné pokuty. Pěkný článek, jak získat z břízy mízu a neporušovat při tom zákon si můžete přečíst zde.

Mnohem  šetrnější způsob je sběr listů z bříz. Nejúčinnější jsou mladé, lepkavé listy brzy z jara, ale dají se sbírat i v květnu a červnu. Listy břízy se sklízejí velice jednoduše, a to nejlépe drhnutím proti směru růstu přímo z větví. I jejich sušení je nenáročné a poměrně rychlé, stačí je pouze rozprostřít v tenké vrstvě v dobře větrané místnosti a občas provzdušnit o obrátit. Teplota by neměla překročit 40°C při použití sušičky. Sušení nezabere moc místa a může se stát příjemnou zálibou stejně jako sběr hub. Lístky skladujeme v uzavíratelné nádobě, nejlépe mimo dosah světla.

Bříza léčivé účinky

Hlavním pozitivem listů břízy bělokoré (Betula pendula) pro naše tělo jsou její močopudné účinky, a to bez přílišného dráždění a zátěže ledvin. Proto není divu, že je bříza součástí mnoha čajových urologických směsí. Pomáhá totiž uvolňovat, rozpouštět a vylučovat ledvinové a močové kameny.  Odvodňovací efekt je způsoben u břízy zejména jejím obsahem saponinů a silic.

Vzhledem k současnému životnímu stylu lidí mají nemoci ledvin stále stoupající tendenci, a proto není vůbec od věci preventivní popíjení čajových směsí s obsahem břízy. Když chcete začít s detoxikací těla, rozhodně pomůže kúra pití čistého z březového čaje. Ta tělo také připraví, aby lépe a rychleji účinkovaly i jiné léčivky. Stejně tak se doporučuje její výluh, když se rozhodnete pro dietu na snížení váhy. Stimuluje jaterní funkce a činnost slinivky, a tím připraví tělo k odbourávání tukových zásob. Nepřímo má vliv i na odstraňování celulitidy.

Recept na čistící čaj / nálev z břízy:

1 polévkovou lžíci sušených listů přelijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut odstát, přecedíme. Jak už bylo uvedeno, tak tento čaj je vhodný jako součást čistící kúry, při revma a kloubních potížích, nedostatečné funkci ledvin a zánětu močového měchýře, při akné a kožních potížích. Popíjí se třikrát denně vlažný, asi po třech týdnech se vysadí. Určitě je dobré nespoléhat se jenom na účinky březového čaje, ale tělu pomoci i změnou jídelníčku. Ten by měl být jednoduchý a prostý.

Březový odvar má i zevní uplatnění. Používá se jako vlasová voda, kterou se splachují umyté vlasy. Posiluje jejich kořínky a na rozdíl od kopřivy je vhodná pro všechny barevné odstíny. Ostatně přípravky na vlasy s výtažkem břízy hojně využívají kosmetické firmy a jsou běžně k dostání.

Pár pravidel při sběru

•Bylinky sbíráme nejlépe mimo městské parky, silnice, skládky, aby měly co nejméně toxických látek, a nejlépe za suchého počasí.

•Ukládáme do košíků nebo papírových sáčků, aby se nezapařily.

•Co nejdříve po sběru je rozložíme po ploše, aby se správně sušily, nejlépe na papír – poslouží např. potravinářský.

•Zjistíme maximální teplotu, při které můžeme danou rostlinu sušit, a nejlépe suché, slunné a dobře větratelné místo. Listy břízy se suší při maximální teplotě do 40 °C a nejlépe ve stínu.

•Skladujeme v papírových sáčcích nebo skleněných dózách, pokud možno ve tmě.

•Účinné látky sušených bylin se po roce většinou snižují, a proto si poznamenáme datum sběru.

•Stejně jako u hub sbíráme, co bezpečně známe.

•Listy či květy většinou nelámeme, nedrtíme, ale sušíme celé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *