chia semínko vedlejší účinky
Nakupování

Vedlejší účinky chia semínek doporučená denní dávka a kvalita

Každoročně se na trhu objeví nějaká „superpotravina“, do které jsou všichni jako zbláznění. Momentálně to jsou chia semínka šalvěje hispánské. I když nejsou na českém trhu žádnou velkou novinkou, bohatě postačilo pár reklamních článků o výjimečnosti chia semínek na hojně navštěvovaných webech, a nový super zázrak je na světě.

Po přečtení takového článku musí každý nabýt přesvědčení, že bez propagovaného superzázraku nelze žít. Samozřejmě se v těchto článcích nedočtete nic o vedlejších účincích chia semínek, ani o denní dávce. Na internetu je dost příspěvků o alergických reakcích chia semínek, jako jsou :

krvácení z nosu, nízký krevní tlak, silná bolest žaludku, nadýmání, zvracení, průjem, svědění kůže, ucpaný nos, zrychlené dýchání atd. Alergických reakcí může být nespočet.

Přitom se stačí zaměřit na několik klíčových faktorů, aby se předešlo těmto vedlejším účinkům chia semínek.

Jak poznat kvalitní chia semínka

Poptávka po chia semínkách je momentálně po celém světě obrovská. Místo pěstování, kvalita půdy, ovzduší, sklizeň, skladování, převoz na balení pro danou značku, dovoz do jednotlivých zemí, uložení do velkoskladu, nový prodejce dané země – to je jenom pár faktorů, které ovlivňují kvalitu u každé potraviny, včetně chia semínek.

Na českém internetu můžete koupit 100 g od 30 Kč pod různými značkami. Vysoká cena nemusí nutně znamenat kvalitu. Povětšinou jsou to ta stejná chia semínka přebalená jenom do jiných sáčků pod různou značkou. Proto sledujte etikety odkud pochází uvedená potravina i další informace.

Protože jsou chia semínka neutrální chuti i pachu, nikdy by neměla po otevření sáčku smrdět. Silná rybí nebo jiná pachuť je známka, že jsou semínka zežluklá. Taková semínka nikdy nejezte a rovnou je hoďte do koše.

Můžete si udělat malý test, když přidáte lžičku semínek do 100 ml vody. Voda musí chutnat po namočení pořád stejně.  Semínka chia musí vytvářet gelovou konzistenci, podobně jako při výrobě chia pudinku. Pokud nechtějí semínka ve vodě nabobtnat, tak už nejsou živá.

hia semínko aktivované ve vodě

 

Balení by nemělo obsahovat velké množství nečistot, jako jsou prach, kamínky, písek, špína, různý odpad. Jestliže je na obalu uvedeno 95% chia semínek a zbytek jsou nečistoty, jedná o krmení pro zvířata.

Zaměřte si i na vzhled a barvu semínek. Pokud v chia semínkách najdete příliš mnoho hnědých semen, znamená to, že byly příliš brzy sklizené, zřejmě kvůli nepříznivému počasí. Tato semena ovšem nemají téměř žádnou nutriční hodnotu.

Při nakupování chia semínek raději kupte menší balení. Alespoň nemusíte vyhazovat velké množství, pokud semínko bude po záruční době nebo na něj budete alergičtí. Semínka skladujte nejlépe v tmavých sklenicích.

Doporučená denní dávka chia semínek

Nelze přesně určit denní dávku, protože každý člověk je jiný. Za bezpečnou denní dávku chia semínek lze doporučit jednu lžičku denně u dospělého člověka. Protože se alergická reakce může projevit až po několika dnech, raději vyčkejte několik dnů. Později můžete dávkování zvýšit. Přece jenom je to potravina dovezená z úplně jiného kontinentu.

Pokud si chcete ušetřit všechny možné problémy, raději šáhněte po lněném semínku. Len je potravina, která je našemu tělu známá mnohem více, než chia semínka. Navíc je v mnoha vlastnostech mnohem lepší než šalvěj hispánská.

Příprava chia semínek, aby se zamezilo bolestem žaludku a zácpě.

Nejenom množství, ale i příprava tohoto drobného semínka je velmi důležitá. Tato drobná semena na sebe velice dobře nasávají vodu. Pokud jsou semínka vařená třeba v kaši, byla nějakým způsobem pečená, nabobtnána v pudinku, jsou mnohem menším rizikem než u suchého nenamočeného semínka.

Zásadním problémem je pojídání chia semínek jenom tak ze sáčku za sucha. Chia semínko dokáže zvětšit svoji velikost až desetinásobně, a ta se po požití za sucha, a ve velkém množství, začne projevovat ve vašem břiše jako narůstající houba, která začne vysávat vodu z těla. Vzniklé křeče v žaludku, plynatost a nadýmání nejsou příjemné pro nikoho.

Jako první pomoc sáhněte po vodě, které je dobré vypít velké množství a raději zůstaňte jenom na ní. Nikdy nepijte kávu, energy nápoje, které mají dehydratační vlastnosti.

I když chia seminko obsahuje dostatek vlákniny, i ta může způsobit pěknou zácpu. Právě vláknina na sebe nabaluje usazeniny z tlustého střeva, a pokud jich je moc, tak dojde k zácpě. Na zácpu je spousta řešení, ale nejjednodušší je koupit si probitika, ideálně Acidofil. Dostatek kmenů probiotik dokáže rozpohybovat i líné střevo.

Pozor na plísně

Pokud máte alergii na ořechy a různá semínka, je velice pravděpodobné, že u chia semínek to nebude jinak. I zázračná chia semínka totiž obsahují plísně známe jako Aflatoxiny. Přípustné hodnoty aflatoxinů by neměly překročit 20 mikrogramů na kilogram.

Aflatoxiny jsou vysoce toxické a patří mezi nejsilnější známé karcinogeny. Mají schopnost hromadit se v lidském těle s velmi vážnými následky. Dokáží poškodit játra a mohou vznikat zhoubné nádory. Tento problém ovšem nezjistíte pouhým okem.

Důvodem tohoto článku bylo poukázat na vedlejší účinky chia semínka, které mohou vzniknout přehnaným dávkováním i špatnou prodejní kvalitou. Vždy se držte hesla: Všeho s mírou, i toho zdravého. 

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *