tykvová-dýňová semínka
Nakupování

Kde koupit levně kvalitní dýňová semínka po 1 kg

I když je v dnešní době současný trh přehlcen veškerým zbožím, najít odpovídající kvalitu, je občas trošku oříšek. Názorným příkladem mohou být dýňová semínka. Koupit je můžete v podstatě jakémkoliv obchodě s potravinami.

Třebaže se jedná o běžně dostupné zboží, rozdíly v kvalitě jsou natolik velké, že jdou rozeznat už při prvním pohledu.  Takto snadno každý rychle rozpozná o jakou jakost se jedná. (velikost semínek, vzhled, barva,znečištění prodejní cena, či zemi původu)

Většinou se dýňové semínko prodává po 100 gramech. Chcete-li ušetřit při nakupováním nemalé množství peněz, je nejlepší způsob nakupovat potraviny ve větším balení. Nějaký ten rok nakupuji dýňová semínka v Agro-el.cz, kde je seženete po 1 kilogramu.

Proč zde nakupuji:

Jednak je to kvalita semínka. Semínka jsou z 99.9% všechny celá, mají stejnou velikost i barvu a nejsou znečistěná. Kupoval jsem semínka většinou v bio kvalitě, kde bylo většinou 10-20% semínek rozlámaných. Právě vyšší cena i bio certifikace by měla být jakousi zárukou kvality. Jak jsem ale zjistil u mnoha bio produktů, někdy jsou v mnohem horší kvalitě než nebio. Mezi další pozitivum patří určitě cena semínka.

dýňové semínko agro-el

Jeden kilogram stojí 130 Kč. Co musím ale zdůraznit, že se nejedná o žádný čínský dovoz, jak by si mohl kdekdo myslet. Důvodů proč je cena tak nízká je hned několik. Jednak byla tykev olejnatá vypěstována v České republice, což já osobně považuji za nejpříznivější faktor.

Díky tomu zbytečně nenarůstá cena za dopravu, například ze zmíněné Číny. Veškerý zisk jde přímo zemědělcům z Agro-elu. Díky tomuto kroku cena dále nenarůstá například v obchodech, kde z toho musí mít prodejci určitý zisk a rovněž i další firmy, které jenom dýni přebalí do menších líbivých pytlíků.

Takto nevzniká tolik odpadu, tak jak je tomu u 100 gramových baleních. Pro zajímavost má Agro-el také v nabídce pražené dýňové semínko se solí, semínko v hořké čokoládě nebo pražené semínko s wasabi. Osolená i dochucená sice lépe chutnají, avšak nejzdravější jsou čistě bez jakékoliv tepelné úpravy.

Aby toho nebylo málo, tak má Agro-el v nabídce i 19 druhů kuchyňských olejů, které si sami lisují za studena. V nabídce logicky nemůže chybět dýňový olej, který neobsahuje neobsahuje žádné levnější oleje ani jiné příměsi, což je častá praxe jiných producentů.

Mezi nejzajímavější a méně obvyklé oleje patří určitě bio bodlákový olej, bio ostropestřecový olej, makový olej, konopný olej, bio sezamový olej, bio mandlový, bio meruňkový olej, hroznový olej, višnový olej, čí lněný olej, který bývá nejvíce náchylný k žluknutí. Proto jej Agro-el lisuje vždy čerstvý přibližně jednou za 14 dní, podle množství obj.

Dýňové semínko zdravotní účinky a jeho využití v kuchyni

Dýňové semínka obsahují cenné esenciální mastné kyseliny skupin Omega 3 i Omega 6, celou škálu vitamínu A, E, D, B1, B2, B3,B5, B6, B12 i kyseliny listové. Z minerálů jsou bohaté na vápník, zinek, železo, fosfor, mangan, měď, selen a draslík.

Semena jsou rovněž jedním z nejbohatších zdrojů aminokyseliny tryptofanu, kterému se také říká hormon štěstí, jelikož pozitivně ovlivňuje naši náladu. Má přitom přímý vliv na hladinu serotoninu, stimuluje jeho vyplavování v mozku, čímž může příznivě ovlivnit náladu nebo depresi.

Z toho jasně jednoznačně vyplývá, že většina dnešní populace má tuto aminokyselinu ve velmi malých hodnotách. Aby tělo získalo maximum tryptofanu, je nejlepší semínka jíst v syrovém stavu, jelikož je tato aminokyselina je obzvlášť citlivá na tepelné zpracování.

Nelze opomenout významnou látku cucurbitin z čeleďi cucurbitaceae. Tato aminokyselina má silné protiparazitické účinky a může paralyzovat střevní cizopasníky (tasemnice, škrkavky). Doporučuje se sníst hrst syrových semínek na prázdný žaludek 2x denně, po týdnu užívání týden vynechat, a pak zase týden.

Cucurbitaciny v těle zabraňují trasformaci hormonu testosteronu do jeho mnohem silnější formy dihydrotestosteronu. Ten totiž stimuluje buňky prostaty k dalšímu růstu a zapříčiňuje další nežádoucí zvětšení. Také mají schopnost brzdit testosteronem podmíněný růst prostaty, který vede k benigní hyperplazii prostaty.

Důležitou roli při prevenci problémů s prostatou hraje také zinek, který je v dýňovém semínku obsažen ve značném množství. Zinek je velmi účinný i při prevenci chřipky a celkovému posílení imunitního systému. Snižují míru nutkání k močení, mají uklidňující účinky a příznivě ovlivňují svalstvo močového měchýře i správnou funkci močových cest.

Další velkou výhodou dýňového semínka je, že není tak náchylné na žluknutí a neobsahuje plísně. Samozřejmě pokud se jedná o kvalitní dýňové semínko například od Agro-elu. Ořechy jsou často pro své zdravotní účinky často doporučovány všude možně, což je na jednu stranu dobře.

Na druhou stranu při špatné kvalitě ořechů, mohou mít velmi negativní dopad na vaše zdraví. Pokud máte již nějaké zdravotní problémy, tak se ořechům raději vyhněte a zobejte jenom dýňové semínko. Nejlépe namočené ve vodě s citronovou šťávou, kdy se během dne voda několikrát vymění.

Co se týká kuchyňského využití, určitě nic nezkazíte, když je přidáte do zeleninových salátů, ranních kaší, dýňových polévek, nebo při pečení chleba. Určitě také vyzkoušejte z dýňového semínka vyrobit gomasio, kterému se podrobněji věnoval tento článek.

Zkrátka, dýňová semena jsou velmi hodnotnou lahůdkou z rostlinné říše a nadmíru přínosnou složkou našeho jídelníčku. Jestli vám článek pomohl, nezapomeňte jej ohodnotit, popřípadě dále sdílet. Moc děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *