Stévie je bíle kvetoucí světlomilná tropická rostlina, která si rychle dostává do podvědomí veřejnosti. Původní oblast výskytu jsou tropické a subtropické oblasti Jižní a Střední Ameriky. Dnes je stévie volně prodejná ve formě tablet, prášku, i semínek, které lze vypěstovat i v našem podnebném pásu. Výčet všech pozitivních vlastností této malé rostlinky by byl převeliký. Zde je několik z nich.
Potíže v klimakteriu
Indiáni Jižní Ameriky označují stévii jako medicinu pro ženy. Používají ji jako účinný prostředek u menstruačních potíží i při potížích v klimakteriu. Zásadní roli v tomto případě zřejmě hraje obsah hořčíku a flavonoidů. Tato látka rostlinného původu působí jako podobně jako estrogeny. V rostlině stévii jich bylo zatím rozpoznáno sedm. Mnoho žen, které pijí při zmíněných potížích čaj ze stévie, říkají, že se jejich problémy výrazně zmírnily.
Překyselení
Zelené listy stévie bohaté na minerály pomáhají, ať už čerstvé, v prášku nebo jako tekutý extrakt, při překyselení neboli acidóze znovu vytvořit rovnováhu kyselin a zásad, a tím také přispívají k vyrovnané a pozitivní náladě. Při přípravě čaje z listů stévie není potřeba listy hned vyhazovat. Můžeme je dál použít do salátů, polévek nebo eintopfů.
Zvýšení krevní tlak
Většina populace má v dnešní době zvýšený krevní tlak. Příčinou je nezdravá strava, nedostatek pohybu a velký stres. Podle posledních průzkumů vše nasvědčuje, že stévie může snižovat krevní tlak, aniž by ovlivňovala hodnotu normálního nebo nízkého tlaku. Za normální tlak se dnes považuje hodnota přibližně 130 na 80, přičemž ideální hodnota je pravděpodobně mnohem nižší. U hypertoniků, kteří po 30 dní konzumovali čaj z listů stévie bylo zjištěno snížení tlaku o 9,5 procenta.
Kandidóza, plísně
Přibližně jedna až dvě třetiny obyvatel, je zřejmě napadena kvasinkou Candida albicans. Jestliže se Candida ve střevech rozbují, přijímaná potrava nemůže být správně zhodnocena a toxické produkty z metabolismu začnou tělo zatěžovat. Mimoto vzniká nebezpečí, že se plíseň dostane krví do jiných orgánů i do mozku. Napadení kandidózou často souvisí s překyselením a je prokazatelně jedním z původů chorob jako alergie a kožní problémy.
Lidé s kandidózou by se měli vyhýbat sladkému, aby „nekrmili“ plísně ve střevě. Sladká složka stévie nemetabolizuje cukr i bez kalorického zatížení. Proto tito lidé mohou používat stévii bez obav, a tak uspokojit chuť na sladké, která je podmíněný právě Candidou. Stévie navíc působí jako fungicid. Při rozbujení plísní je pomáhá odstraňovat a usmrtit, podobně jako extrakt z jader grapefruitu.
Nachlazení, chřipka
Stévie má antibakteriální účinek, obsahuje dostatečné množství vitamínu C a zinku pro posílení našeho imunitního systému. Představuje tak účinnou pomoc při prevenci, ale i při léčbě nachlazení a chřipky. Pokud k nachlazení dojde, je dobré nechat na jazyku pomalu rozpustit extrakt ze stévie nebo pít čaj z listů.
Žaludek a nevolnost
Obyvatelé v Brazílii používají stévii jako prostředek při žaludečních nevolnostech, překyselení a bolestech a k celkovému zmírnění těchto problémů. Stévie zklidňuje nervózní a podrážděný žaludek, a na rozdíl od cukru nenapadá citlivou žaludeční sliznici. Buď je dobré pít čaj ze stévie, anebo jako alternativu nechat na jazyku rozpustit několik kapek extraktu získaného z celé rostliny. Stévie pomáhá také při nevolnostech a kinetóze, například při létání nebo v horách.
Problémy se zuby
Stévie se odpradávna užívala proti krvácení z dásní, zubním kazům, plaku a zánětům dásní. Moderní věda zjistila, že stévie působí antibakteriálně v dutině ústní. Hlavním pomocníkem je chlorofyl a vitamin C. Japonci již desítky let přidávají výtažky ze stévie do zubních past, zubních vod, a do dalších přípravků pro péči o chrup.
Stévii používají Japonci do průmyslově vyráběných cukrovinek a také do žvýkaček. U nás v Č.R se do žvýkaček přidává pro změnu aspartam. Při tom dané výrobky vyrábějí stejné firmy, jenom pro rozdílný kupní trh. Chcete-li pečovat o své zuby lépe, tak po každém jídle snězte pár listků stévie. Výborným kořením na pomoc při malém zubním kazu, je rozkousat jeden hřebíček.