jablečný ocet
Nápoje Návody

Jablečný ocet zdraví do každé rodiny

Pokud máte na zahradě přebytek jablek a řešíte jejich využití, určitě byste si měli vyrobit jablečný ocet. Teď je právě ideální čas, aby se během zrání přes zimu rozvinula vůně i chuť. Ihned na jaře můžete všechny saláty zalívat svým vlastním octem, místo klasického lihového octa. V jarním čase tak budete mít ideálního pomocníka k načerpání nových sil.

Domácí výroba jablečného octa

Pokud všude na internetu narážíte na samé superpotraviny, které nejsou zrovna cenově dostupné pro každého, tak zde budou náklady pro výrobu naprosto minimální. Samotná výroba je otázka dvaceti minut. Vše co je potřeba je pouze voda a jeden kilogram jablek. Určitě použijte chemicky neošetřena, protože jablka se strouhají i se slupkou. Samotná slupka je právě tím nejcennějším z celého jablka, tak by byla škoda ji vyhodit. Což určitě neplatí u těch z marketů. Není mi známo čím je stříkají, ale nic zdravého od toho neočekávejte.

Jak vyrobit jablečný ocet krok za krokem

Proces výroby se dá rozdělit do tří etap. Jablka dobře omyjte a zbavte stopek a okvětí. Nastrouhejte na hrubo na nerezovém struhadle i s jadřinci. Vložte do velké zavařovací sklenice o obsahu 4 litrů. Vše zalijte převařenou vodou pár centimetrů od okraje. Voda musí mít pokojovou teplotu a musí sahat pár cm nad jablky. Sklenici přikryjte ubrouskem. Každý den, nejlépe ráno a večer celý obsah promíchejte.
Sklenice by měla být v pokojové teplotě po dobu deseti dní od založení. Tohle je orientační čas, každopádně do deseti dnů by mělo stačit. Proces kvašení se nedá přesně určit, protože každá jablka mají jiný obsah cukru. Taky teplota v domácnosti hraje klíčovou roli. Poté celý obsah slijte přes síto a přelijte do nové, nebo použité vymyté sklenice. Vykvašená jablka můžete dát domácímu zvířectvu.
jablečný ocetkvašení jablečné šťávypřecezení jablečného octadokvašení jablečného octa
V druhé fázi přemístěte ocet do chladnější místnosti, kde stráví přibližně tři týdny. Sklenice musí být zavřená, aby se do ní nedostali žádné nečistoty. Během této fáze si můžete nachystat láhve na stáčení. Po uplynutí této doby ocet přelijete do předem připravených láhví.
Ideálně je k tomu jemné sítko, které zachytí nečistoty, ale zákal a další kultury nezachytí. To je to nejcennější z celého octa. Ocet bude postupně ještě zrát a čas od času si může přivonět. Jak jsem zmínil, na jaře budete mít výborný ocet vlastní výroby.

Chvála jablečnému octu

Všichni víme, že octů je desítek druhů, ale jenom jablečný obsahuje kyselinu maleinovou. Tato kyselina je nápomocná k tvorbě červených krvinek, podporuje srážlivost krve, prospívá ke zdraví krevních cév. Proto dokáže zastavit silné menstruační krvácení, řezné rány. krvácení z nosu atd. Maleinová kyselina výborně podporuje slabé trávení. Pro nejlepší účinky je ocet vhodný užívat ráno na lačný žaludek. Jedna lžička na půl litr teplé vody má ty nejlepší účinky. Klidně můžete přidat i lžičku medu.
Dále je ocet výborným pomocníkem proti překyselení organismu. Klasická strava postavena na kyselinotvorných potravinách cukr, bílá mouka, maso, sladkosti, káva, alkohol patří mezi potraviny, které narušují zásaditost organismu. Postupně tak dochází k překyselení tekutin ve tkáních, buňkách, včetně krve. To může dojít až do stavu rakovinotvorného bujení.
Mnoho studio dokázalo, že jablečný ocet dokáže likvidovat rakovinotvorné bujení a ničit i napadané buňky. Pokud si chcete zjistit ph, jdou běžně zakoupit  papírky na zjištění ph s moči a slin. Jednou z dalších předností je, že dokáže tělo zbavovat kvasinek, rozpouštět  hleny a vyplavovat nahromaděnou kyselinu močovou. Pokud máte problémy s dnou užívejte jablečný ocet. Pokud chcete efekt znásobit určitě omezte maso. Právě maso způsobuje vznik kyseliny močové v těle. Další pozitivní vlastnosti zde

Kolik jablečného octa užívat denně

Na tuhle otázku nelze odpovědět, protože je každé tělo naprosto jiné. Začnete jednou lžičkou denně po ránu. Sami si postupně určíte požadované množství. Ideální je lžička denně a lžička večer před spaním. Nikdy neužívejte takové dávky, které by vám způsobovali problém. Držte se hesla: Všeho s mírou i toho zdravého.

Jablečný ocet pro krásu.

Jedna z mnoha dalších výhod tohoto tekutého zázraku, je i kosmetické využití. Proto další tipy budou mířeny hlavně ženám. O velké královně starověkého Egypta Kleopatře bylo známo, že aktivně používala jablečný ocet k zachování  její krásy.
Přírodní jablečný ocet reguluje pH Vaší pokožky. Vitamíny a minerální látky obsažené v jablečném octu pomáhají regenerovat pleť. Zřeďte jablečný ocet dvěma díly vody a nanášejte tuto směs na tvář pomocí bavlněných tamponů, abyste jím nahradili své současné pleťové tonikum.
Tip na krásné ruce. Smíchejte stejné díly olivového oleje a jablečného octa. Vzniklou emulzi vtírejte do rozpraskaných a drsných rukou, budou brzy krásně jemné.
Tip pro lesklé, pružné a pevné vlasy. Smíchejte 200 ml hodně horké destilované vody s 1 lžíci jablečného octa s 1 lžičkou medu. Směs naplňte do spreje a nastříkejte na umyté a usušené vlasy místo tužící pěny. Při pravidelném používaní směs působí i proti předčasnému šedivění.
Tip pro obličejovou masku. Smíchejte 2 lžíce olivového oleje, 2 lžíce jablečného octa a jedno rozmačkané avokádo. Směs důkladně rozmačkejte a poté naneste. Nechte působit 20 minut. Opláchněte obličej, který bude krásně vláčný.
U všech těchto zdravotních problému může pomoci jablečný ocet. Je ale potřeba si uvědomit, že to není žádný zázračný všelék na všechno. Pomoci svému tělu dokážete jenom tehdy, pokud vyřadíte vše, čím ho každý den zabíjíte.

Důležitá je kvalita

Pokud se rozhodnete ocet raději koupit, měli byste si dát pozor na kvalitu běžně prodávaných výrobků. Raději zvolte nabídku Bio obchůdku, protože octy jsou vyrobeny z celých jablek. Pokud možno zvolte variantu nefiltrovaného octa. Láhev s jablečným octem dobře protřepejte a podržte ji proti světlu. Jestliže uvidíte zvířený kal, je to známka, že výrobek obsahuje mnoho vitamínu, minerálních látek, a mnoho dalších živin. Tento jev zakalení můžeme vypozorovat i olejů.

Kvalita se bohužel někde schovala.

Běžně prodávané jablečné octy v marketech se vyrábí vetšinou z koncentrátů a povětšinou bývá míchán s vinným octem, kde převládá určitý podíl. Konzervace a pasterizace udělá své, proto ruce pryč od těchto octů. Na internetu je mnoho odstrašujících případu, kde si uživatele narušili zdraví právě těmito octy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *