švestková povidla-plum jam
Návody

Nejlepší pečená povidla ze švestek

Tak trochu opožděný recept na švestková povidla, která tu měla být už minulý rok. Sice s tímto receptem přicházím v době, kdy už nejspíše švestky na zahradě nikdo mít nebude, i tak pokud se vám poštěstí nějaké ještě sehnat, určitě tento způsob přípravy povidel vyzkoušejte.

V nejlepším případě, příští rok budou snad také švestky a možná jich bude i více. ( Myšleno tak, že nikdy nevíte, co se v tomto bláznivém světe stane dopředu ). Proto jsem upřimně rád, že se mi to podařilo alespoň tento rok, jelikož jarní počasí nebylo ideální a oproti minulým létům byla úroda poloviční. Další zásadní problém (určitě nejenom u nás) je v tom, že většina úrody skončí natlačena ve škopcích, kdy budou švestky za několik měsíců v tekutém stavu.

Takže když zmeškáte správnou zralost, najdete jenom otřepané stromy :-). I tak se podařilo asi 12 skleniček, na jejíž výrobu padlo 6 kilogramů švestek. Ještě mě napadá vyzkoušet hrušková nebo bezová povidla. Sice u bezu by to bylo dost piplačka vše obrat, ale ve více lidech by to mohlo být v pohodě. Nakonec nemusíte vyrábět povidla v takovém množství jako ze švestek. Taky je možnost je vyrobit půl na půl.

Přednosti těchto povidel:

Krom těchto několika úkolů ( nasbírat, nakrájet, odpeckovat, rozmixovat a přelít povidla do skleniček), za vás veškerou práci odvede trouba. Odpadá veškeré míchání a hlídání hrnce, jestli se vám to náhodou nechytlo.

Díky pečení dostanete ze švestek a dalších ingrediencí maximum chutí, kterou na sporáku v hrnci nikdy nedocílíte. Podle daných švestek a délky přípravy dostanete až čokoládovou chuť. Nakonec čokoládu do povidel můžete také na konci pečení nalámat.

Přidané množství cukru je oproti těm kupovaným v poměru na jednu plnou skleničku naprosto zanedbatelné. Určitě by to šlo i bez cukru, ale na druhou stranu malé množství cukru určitě nikoho nezabije. Přidaný cukru slouží jako dobrý konzervant i vytáhne celkovou chuť.


Budete potřebovat:

6 Kg švestek
400 g krupicového cukru
3 svitky skořice
1 vanilkový lusk – Teď je vanilka teda extra drahá 🙁
kůra z 1 citrónu
2 panáky rumu
2 dcl jablečného octa ( Klidně můžete použít i šťávu ze švestek )
větší špetku soli


Výroba povidel: 

Nejprve si předehřejte vaši troubu na 170 stupňů, horkovzdušnou okolo 150 stupňů. Všechny švestky omyjte, vypeckujte a naložte je do velkého ohnivzdorného hrnce nebo pekáče, pokud se vlezou. Během pečení si veškerý obsah časem sedne.

Švestky zasypte cukrem, kořením, solí a nastrouhanou citrónovou kůrou. Vanilkový lusk nařízněte a vyškrabte z něj vanilkovou dřeň. Jak dřeň, tak i lusk přidejte k ovoci. Na závěr vše zalijte přichystaným jablečným octem a rumem.

Hrnec šoupněte do trouby, přikryjte ho poklicí a během příštích pěti hodin se o švestky vůbec nestarejte. Pokud vám to přeci jenom nedá, můžete nakouknou a vše promíchat. Ale není to třeba. Ona sama vůně z pečených švestek vám napoví, že je vše v pořádku. Povidla můžete péct i déle. Záleží na vás, jak vám vše časově vychází.

Nakonec z hotových povidel vyjměte vanilkový lusk a svitek skořice. Pokud švestky nejsou ještě dostatečně rozpadlé, můžete si pomoci tyčovým mixérem. Vařící povidla opatrně nandejte do dobře vysterilizovaných a suchých skleniček.

Před uzavřením je ještě můžete zakápnout troškou rumu. Víčka dobře utáhněte a skleničky obraťte dnem vzhůru. Tento krok vytáhne ze skleniček malou část vzduchu a v dané skleničce vznikne vakuum, které později zabrání šíření nežádoucích bakterií.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *