nápoj z bílého sezamu a kuzu
Nápoje

Nápoj proti únavě ze sezamového semínka a kuzu škrobu

I když poslední zimy v Česku nejsou za poslední roky nějak silné, i tak se člověk může čas od času cítit unavený. Málo slunce přímo souvisí s únavou i dalšími zdravotními problémy. V předminulém článku padla zmínka o pravidelném pitném režimu a hubnutí. Protože bude za pár dní únor, a to je podle čínské medicíny měsíc ledvin, bylo by na místě přidat jeden návod, jak posílit ledviny během února.

Na přípravu pro jednu osobu budete potřebovat dvě lžičky sezamu a čtvrt lžičky kuzu škrobu. Sezam propláchněte a dejte usušit. Čistý sezam můžete mít vždy připravený pro další nápoj. Suché sezamové semínko pomalu opražte. Během pražení si můžete dát vařit 350 ml vody. Do hmoždíře přidejte opražený sezam a čtvrt lžičky kuzu. Vše rozemelte na prášek. Celý postup můžete urychlit pomletím v kávomlýnku.

vyčištěný sezamopražené sezamové semínko

Pomletý sezam i kuzu vsypte do vařící vody. Nechte vařit na mírném plameni alespoň pět minut. Přelijte do hrnečku na kávu a vypijte i s rozemletým sezamem a kuzu škrobem. Výsledný nápoj by měl chuťově připomínat lehce tahini máslo. Pokud nemáte kuzu škrob, bude i nápoj ze sezamu dost energeticky posilující. Na druhou stranu, kuzu kořen má v sobě nesmírnou energii, a se sezamem se výborně doplňuje. O sezamu i kuzu škrobu se říká, že žádná skála před ním nezůstane celá. O kuzu to platí dvojnásobně, protože dokáže zlikvidovat vše, co mu přijde do cesty.

 recepty kuzuvaření sezamu a kuzu

Kuzu zdravotní účinky na zdraví

Pokud se cítíte unaveni, tak je kuzu výborným pomocníkem na zvýšení vitality. Pomáhá proti překyselení organismu, protože je silně zásadité. Dokáže srazit horečku, pomoci při nachlazení, i bolestech hlavy. Kuzu je lehce stravitelné, přičemž obsahuje velmi vysokou koncentraci flavonoidů, které jsou zodpovědné za jeho silný léčivý účinek na trávicí ústrojí jako jsou: akutní střevní potíže, průjem, úplavice, zvracení, i cholera. Kudzu se používá také pro srdeční a oběhové problémy, včetně vysokého krevního tlaku, nepravidelný srdeční tep a bolesti na hrudi, na horní cesty dýchací. Po bujaré oslavě dokáže odbourat alkohol a snížit tak příznaky kocoviny. Určitě se vyplatí mít jedno balení doma pro případ nouze.

Sezamové semínko léčebné účinky

Stejně jako kuzu, tak i sezamové semínko je zásadotvorné. Sezamová semínka jsou mocným zdrojem vápníku. Ve sto gramech by mělo být podle tabulek 500-1200 mg ve 100 gramech. Hodnoty budou nejspíše ovlivněné loupáním sezamu i podle druhů sezamových semínek. Díky vysokému obsahu vápníku, hořčíku, fosforu, je možné využit v prevenci a léčbě osteoporózy a zlomenin. Sezam posiluje ledviny, zvyšuje tvorbu mléka u kojících žen, zvyšuje tvorbu krve a je velice vhodným pomocníkem u žen v menopauze. Opomenout nelze ani zinek, který je výborný na kůži, vlasy, nehty. Pro vysoký obsah vitamínů B a hořčíku s fosforem je lékem na deprese a neurózy. Nenasycené mastné kyseliny pomáhají proti nemocem se srdcem a cévní soustavy. Všeobecně je sezamové semínko multiminerální přírodní doplněk pro studenty, sportovce a těžce pracující.

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *