Pokud máte rádi chuť sezamu a výrobky z něj (chalvu, sezamové tyčinky, tahini), pravděpodobně si zamilujete i gomasio. Toto japonské ochucovadlo se tradičně připravuje se sezamového semínka a mořské soli. Gomasio v japonském originálu Gomashio, vzniklo spojením dvou slov Goma = sezamová semena a Shio = sůl. Ve volném překladu by se tedy dalo nazývat sezamovou solí.
Poměry soli a sezamu se uvádí obvykle od 14:1 až 22:1 (sezamu k soli). Jednotlivé poměry si řídí podle ročních období, klimatu, a stáří strávníků. Pro dospělé je obvykle vhodný poměr 16:1. Děti, starší osoby se mění poměry od 18:1 až 22:1. Jednoduše lze vycházet i podle vaší tělesné konstituce. Hubení dají větší poměr soli a obézní ji pro změnu uberou.
Zdravotní účinky a výhody gomasia
Samotný sezam je velmi posilující potravina, která dokáže pomoci vyčerpanému organismu. Jestli trpíte často únavou, zkuste si vyrobit tento posilující nápoj. Správně připravené gomasio neutralizuje kyseliny a tím mírní únavu. Vyživuje a posiluje nervový systém, zvláště nervový systém autonomní.
Gomasio vytváří stabilní a správný poměr jinových a jangových prvků v těle a tím posiluje přirozenou imunitu. Dokáže pomoci při nemocech hlavy, nevolnostech, zvracení, při poruchách rovnováhy, menstruačních bolestech nebo bolestech zubů. Budete překvapeni mnohem výraznější chuti jídla, i když bude na pokrmu velice malé množství gomasia. Tím pádem nebudete používat tolik soli při dochucování.
Miska Suribachi
Správně vyrobené gomasio se vždy připravuje v misce suribachi. Tato miska zastává úlohu klasického hmoždíře. Rozdíl suribašky je v použitém materiálu, tvaru misky a vroubkovanému povrchu ve vnitřku těla misky. Určitě jde použít i mlýnek na kávu.
Bohužel výsledné gomasio nesmí být rozemleto na prášek, jak se v mnoha případech často stává. Stačí, když jich bylo rozdrceno asi 80 %. Nezapomínejte na to, že ta energie vložená do přípravy, se vám vrátí v podávaném pokrmu. Celé umění výroby gomasia spočívá ve tření s bukovou tyčkou surigori.
Příprava
Sezamová semena pečlivě promyjte pod studenou vodou. Pokud najdete v sezamu nečistoty, tak je odstraňte. Sezam má tu výhodu oproti jiným semenům, že nemá tendenci žluknout. Semínka nechte na papírovém ubrousku sušit nebo je dejte s cedníkem usušit na topení.
Usušený sezam pražte na předehřáté pánvi na malém nebo středním plameni. Obsah pánve pozvolna míchejte, aby nedošlo ke spálení na určitých místech. Dobře opražený sezam poznáte, že zkusíte rozmáčknout mezi palcem a ukazováčkem pár semínek. Jestliže lehce prasknou, je opražení dostatečné. Pak semena vysypte z pánve a nechte je ochladit.
Někdo přidává sůl do pánve se sezamem, někdo je praží zvlášť. Pokud chcete pražit sezam i sůl dohromady, je potřeba znát přibližní čas k opražení všech semen. Pro začátek je lepší zvolit oddělené pražení. Odměřené množství mořské soli pražte po několik minut na pánvi na středním plameni.
Stále míchejte. Sůl pražte tak dlouho, až se vytratí vlhkost z krystalků soli. Takto opražená sůl na sebe nejlépe naváže uvolněný olej i chuť sezamu. Opraženou sůl rozemelte v suribašce jako první na velmi jemno. Pak přidejte vychladlé sezamové nebo jiné semínko a začněte třít.
Nepoužívejte síly a především netlačte na třecí kolík. Nevyrábíte pesto nebo sezamové máslo tahiny. Pohyby mají být vedeny především horizontálně. Třete krouživými pohyby, většími a menšími. Jinými slovy, třete spirálovitě. Semínka sezamu nerozmělněte příliš důkladně. Jak už bylo uvedeno, množství rozmělněných semínek je asi 80%.
Takto připravené gomasio nasypte do sklenice a uložte do ledničky. Nepřipravujte velké množství, než které zkonzumujete za týden. Na trhu lze nalézt i vyrobené gomasio v papírových sáčcích, ale ty nemají s dobře připraveným gomasiem nic společného.
Časem můžete gomasio ještě vylepšit o mořské řasy typu wakame nebo nori nebo použít oba druhy sezamu (černý i bílí sezam). Gomashio lze také vyrobit i ze lnu, slunečnicových nebo dýňových semínek. U lnu platí pravidlo, že s každou novou přípravou, je potřeba všechen len spotřebovat a neskladovat.