kvasene-zeli
Kvašení - Fermentace Návody

7 důvodů, proč si doma naložit kysané zelí

Moc dobře si pamatuji dobu, jak se doma šlapával zelí v zeláku se sáčky na nohách. Sice mi pár let nebylo jasné z jakého důvodu to vlastně vše dělám, ale proces celé přípravy mě ohromně bavil. Připravit si doma kysané zelí není žádná velká věda. Stačí si obstarat vše potřebné k nakládaní a pustit se do práce.

O vše se ostatní se postará čas a nejrůznější mikroorganismy v nádobě na kvašení zelí. Právě teď je ideální čas k výrobě nakládaného zelí, protože je momentálně jeho sezóna. Pokud nevíte jestli to vše zvládnete, snad vám pomůže základní recept na 20 kg s pracovním postupem.

nakladane-zeli


Základní recept na nakládané zelí

20 kg bílého nebo červeného zelí (půl na půl)
200 g soli nejlépe himalájské (obsah soli můžete upravit od 0,5% do 2% na množství zelí)
100 g celého kmínu
5 velkých cibulí


Postup:

Zelí očistěte, rozřízněte na menší díly, vyřízněte košťál a nakrouhejte v robotu nebo struhadle. Nastrouhané zelí dejte do plastové bedýnky, kde jej smíchejte se solí, kmínem, a nakrájenou cibulí na půl měsíčky. Vše důkladně promíchejte i promačkejte. Zelí nechte v tomto stavu klidně několik hodin (3-5). Důležité je, aby zelí pustilo dostatek šťávy. Během této doby zelí několikrát promačkejte. Přece je rozdíl zpracovávat 2 kg nebo 20 kg.

Takovému množství už je potřeba dát dostatečnou péči. Takto připravené zelí postupně přidávejte do kvasné nádoby. Vše řádně napěchujte a snažte se vytlačit všechen vzduch. Zbytek šťávy z bedýnky zalijte na upěchované zelí. Do kvasné nádoby vložte čistý talířek a zatižte celý obsah. Závaží musí být dostatečně těžké, aby působilo na zelí během procesu kvašení.

Jestliže je šťávy v zelí dostatek, tak ji postupně odebírejte. V opačném případě použijte převařenou vodu. Do vychladlé vody přidejte pár lžic medu. Med podpoří kvašení. Vždy se snažte udržet šťávu v kameninové nádobě nad povrchem zelí. Nejbujařejší kvašení bude probíhat během prvního týdne. Poté se kvasící procesy umírní. Takto naloženou nádobu dejte po 3-4 týdnech do chladu.


Výhody a zdravotní přínosy doma kvašené zeleniny


1. Původ zeleniny, složení zelí a chuť

Určitě nejzásadnější faktor celé výroby. Máte přehled odkud je zelenina a další ingredience. S jakými surovinami celé kvašení probíhalo a v jakých podmínkách. Někomu chutná s křenem, někdo zase přidává více jablek, mrkve, cibule, anýzu. Pokud vás omrzí jedna chuť, můžete experimentovat do nekonečna s dalšími ingrediencemi. Můžete zkoušet různé způsoby krájení, krouhání i strouhání. Nejenom ingredience, ale způsob krájení zeleniny se promítnou do výsledné chuti.

2. Zdravotní účinky

Nakládání zeleniny je nejšetrnější způsob, jak udržet zeleninu několik měsíců i let v prvotřídní kvalitě. Kvašení je způsob, jak živiny nejen uchovat, ale znásobit a zvýšit vstřebatelnost. Fermentované zelenina pomohla mnoha konkrétním lidem s peptidickými vředy, různými potravinovými alergiemi, kolikami, vaginálními infekcemi, zácpou, bolestmi žaludku, trávicími problémy, ale i vážnějšími degenerativními chorobami.

3. Bez pasterizace Raw v kvalitě

Bohužel všechno prodávané zelí prošlo pasterizací. Možná vám bude chutnat, ale to je asi tak vše, co z něho vaše tělo získá. Pasterizované kysané zelí nepatří mezi probiotické saláty. I když jde o produkt mléčného kvašení, který původně probiotické kultury obsahoval, tyto byly usmrceny pasterizací, která současně snížila obsah vitaminů a dalších zdraví prospěšných látek a zničila přítomné enzymy.

Domácí kysané zelí patří k nejlépe stravitelným jídlům. Je stravitelnější než nefermentovaná syrová zelenina i než vařená zelenina. kvašená zelenina má nejuspořádanější molekuly. Také má vyšší mikroelektrické a chemické napětí, což napomáhá lepšímu zdraví. To má za následek lepší buněčné dýchání a okysličování buněk a obnovují pH rovnováhu tkání a krve.

4. Trávení 

Kvašené potraviny napomáhají trávení těžších jídel, bílkovin, škrobů, tuků, snižují negativní dopad jednoduchých cukrů. Konzumace proteinů současně s fermentovanou zeleninou pomáhá lepšímu strávení a využití těchto proteinů, peptidů a aminokyselin.

5. Probiotické bakterie + vláknina

Dodávají do střev příznivé bakterie aktivní probiotické kultury. Tím napomáhají detoxikaci čištění těla od nahromaděných toxinů. Čistí letité střevní nánosy, napomáhají rychlejšímu rozložení živin a znásobují výživové hodnoty, jak fermentované zeleniny, tak i jídel, která jsou konzumována s ní, a dokonce i těch, která sníme později. Příznivé bakterie tvoří ze sacharidů mimo jiné kyselinu mléčnou, kterou tělo využívá na tvorbu energie. Potlačují škodlivé bakterie a kvasinky. Kvašení zelenina má vysoký obsah vlákniny, takže funguje jako jakási „živá metla“.

6. Snadné jídlo na cesty, které se jen tak nezkazí

Milujete volné cestování a dennodenně řešíte problémy s jídlem? Řešení je nasnadě. Pokud nechcete být odkázání jenom na průmyslově vyráběné potraviny, je nakládaná zelenina vhodnou cestovní potravinou. Taky vám může leckdy pomoct od zdravotních problémů, protože nikdy nevíte, jak vám jídlo z dané země sedne. Fermentované potraviny jsou ideálním řešením právě na tyto problémy.

7. Dárek zdraví

I když do vánoc zbývá ještě nějaký ten měsíc, všichni víme jak to rychle uteče. Místo pochybných potravinových doplňků, raději věnujte svým nejbližším opravdu zdraví dárek. Další inspirace a tipy na domácí jedlé dárky.


5 super tipů na jedlé dárky

Nejlepší jedlé dárky pod stromeček

Další vánoční dárky

Domácí chutney

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *