nakladana-jablka
Kvašení - Fermentace

Starý ruský recept na kvašená jablka

Ze stovek receptů, které jsem musel zákonitě vyzkoušet, byla právě kvašená jablka. Ty mají v Rusku dlouholetou tradicí, stejně jako dobře známí boršč, kvas, okroška, pirožky, sjemečky a další ruská jídla. Kdysi se jablka nechávala původně kvasit ve velkých dubových sudech nebo kádích, povětšinou umístěných někde na půdě. Do sudů s jablky se do nálevu přidali listy třešně, černého rybízu nebo dubu. Z koření to byl estragon, anýz a máta. Podle informaci z internetu, by měla být nejlepší žlutá odrůda Golden. 


Ingredience na velkou sklenici od okurek:

Voda 1500-2000 ml. Pokud obsahuje dost chloru nechat odstát nebo převařit

1.5 Kg jablek – záleží podle velikosti

200 g medu

1 lžíce soli


Postup:

Vybereme menší zralá jablka o velikosti do sedmi centimetrů. Jablka přebereme a opláchneme. Převáříme si množství vody, do které po vychladnutí rozmícháme všechen med. Voda musí mít teplotu maximálně do 40 °C, aby med neztratil své cenné vlastnosti. Poté nasypeme lžíci soli a vše dobře promícháme.

Do připravené skleněné nádoby začneme ukládat celá jablka v několika vrstvách tak, aby jablka neměla tendenci se zvedat po zalití nálevem. Poté je zalijeme připravenou medovou zálivkou nad povrch jablek. Jestli začnou plody plavat, je třeba je nějakým způsobem zatížit. Můžete si pomoci jednoduchým trikem u poslední vrstvy, kdy postačí u hrdla zkřížit 4 jablka.

Poté už stačí na nádobu dát víko, zašroubovat nebo jinak upevnit. Následuje odstavení při pokojové teplotě, aby probíhala fermentace. Za 2 až 3 týdny je produkt hotový. Poté je třeba přemístit nádobu s kvašenými jablky do chladu (sklep, chladnička). Kvašená jablka připravovaná po sklizni na podzim vydrží celou zimu.

1 komentář

  1. A lze tohle dělat třeba ve fermentoru? Koukala jsem na kuvings a nezdá se mi špatný. A jestli by tohle zvládl…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *