česnek medvědí
Recepty Sběr

10 způsobů jak zužitkovat česnek medvědí

Právě teď vrcholí kratičká sezóna česneku medvědího. Jestli jste na něj v lese nenatrefili, zkuste mrknout na mapu na ovoce, kde naleznete vhodná místa pro sběr. Kdo to nestihne v tomto roce, tak si bude muset počkat do příštího roku, protože začne brzy odkvétat.

zahrada medvědího česneku
zahrada medvědího česneku

Medvědi česnek (Allium ursinum) patři mezi rostliny z čeledi liliovitých (Liliaceae); jsou to vytrvalé byliny s podzemnimi cibulemi. Lodyhy jsou přimé, listy oblé. Květy drobné, skládaji se do kulovitých květenstvi. Hlavním cílem sběru jsou listy.

Tato voňavá rostlinka roste v Evropě a severní Asii, nejraději ve stínu v lesích či u lesa a v poslední době se stává i oblíbenou pěstovanou jedlou trvalkou. Obsahuje rovněž sirnaté glykosidy v listech i cibulkách, éterické oleje, sírany i polysírany, chlorofyl, adenosin, glutathion, merkaptan, organické soli a spoustu dalších účinných látek, které nejsou plně probádány.

Z minerálií je v něm kromě síry hojně obsažen hořčík, mangan i železo, ale i další prvky. Má antibiotické, mírně projímavé, močopudné účinky. Napomáhá detoxikaci, snižování vyššího tlaku krve a zlepšování krevního obrazu. Ve vysokých dávkách může podobně jako běžný česnek dráždit ledviny. Fermentované listy jsou velmi chutné, nicméně čerstvě utržené syrové listy jsou ještě chutnější.

Fermentace však má smysl pro uchování, protože pokud nemáme medvědí česnek na zahrádce, kde si ho můžeme postupně trhat, nemá smysl v lese natrhat stovky listů pro postupnou konzumaci za syrova, protože rychle vadnou a ztrácejí na hodnotě. Pokud z velkého množství listů uděláme probiotický salát, máme živiny uchovány na dlouhou dobu.

Zdroj: Kvašená zelenina pro zdraví a vitalitu

Medvědí česnek – léčivé účinky

Medvědí česnek po požití vzájemně působí na spoustu orgánů zárověň. Ihned po rozkousání začně rozpouštět usazené hleny z plic a průdušek. Pomáhá při léčení bronchitidy, protože čistí dýchací cesty, uvolňuje dýchání a snižuje kašel.

Česnek je také výborný na srdce, protože chrání před infarktem. Rovněž posiluje a omlazuje srdeční svalové tkáně. Je přírodním lékem na vysoký tlak i cholesterol. Dokáže výborně čistit usazené tepny a zlepšit tak krevní průchodnost.

Jedna z mnoha dalších pozitiv je schopnost léčit žaludeční vředy. Ty se projevují bolestí a ty dokáže česnek uklidnit. Medvědí česnek má také příznivý účinek na parazity ve střevech. Zabraňuje střevním podrážděním a celkově detoxikuje organismus od toxinů.

Jak si vypěstovat česnek medvědí doma

Mimo jiné česnek medvědí  může pomoci i u těchto dalších zdravotních problémů: zmírňuje infekce močových cest, snižuje nadýmání a plyny, zlepšuje trávení, zabraňuje osteoporóze, revma i artritidy, snižuje bolest kloubů.

Recepty na využití medvědího česneku

ŠŤÁVA Z ČESNEKOVÝCH LISTŮ

Pokud vlastníte odšťavňovač, lze z listů odšťavňit šťávu. Ze šťávou to ale nepřehánějte. Přece jenom se jedná o česnek. Nepijte ji více jak 1 dcl.

MED S ODŠŤAVŇENOU ŠŤÁVOU

Odšťavněnou šťávu můžete smíchat s medem. Na 1 Kg medu přidejte 300 ml šťávy a důkladně rozmíchejte. Můžete konzumovat 1 polévkovou lžíci, 3 krát denně s trochou vody při nachlazení nebo jako prevenci.

ČESNEKOVÝ OCET

Vyrobit si česnekový ocet je velice jednoduché. Stačí jedna sedmičková sklenice a do ní dejte nasekaný medvědí česnek. Zalijte po povrch jablečným octem, který si můžete vyrobit podle tohoto postupu. Nechte stát v pokojové teplotě 3 týdny. Po uplynutí této doby obsah přelijte přes nějaké plátýnko, kávový filtr, nebo mušelín. Přelijte do čisté sklenice. Pokud chcete své pokrmy vylepšit o nové chutě, je česnekový ocet skvělou volbou.

ČESNEKOVÉ VÍNO

Při přípravu tohoto vína je potřeba

– 50 g česnekových listů

– 250 ml bílého vína

Česnekové listy nasekejte na jemno a smíchejte s bílým vínem. Nechte týden v pokojové teplotě. Poté přefiltrujte a nalijte do čisté sklenice. Česnekové víno výborně rozpouští nahromaděný hlen v plících a průduškách.

TINKTURA Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

– 20 g listů

– 1 litr vodky

Nasekejte listy česneku na jemno a natlačte je do prázdné sklenice. Zalijte až po povrch vodkou. Nechejte odležet po dobu 21 dnů v uzavřené sklenici. Čas od času sklenici protřepejte. Po 21 dnech přefiltrujte a přelijte do tmavé sklenice. Uložte na tmavé místo. Podáváme v mléce 3 x denně 10 kapek.

MÁSLO Z ČESNEKOVÝCH LISTŮ

– 15 g volně žijících česneku listy

– 1 kostka másla

– sůl nebo pepř pokud chcete.

Zase nasekejte listy česneku na jemno a smíchejte z rozpouštěným máslem. Můžete dochutit solí nebo pepřem. Nalijte do formy na máslo nebo skleněné formy. V nejhorším případě použijte prázdné plastové kelímky. Jenom pozor na teplotu másla při nalévání do plastových nádob.

PESTO Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

– 150 g listů

– 100 ml olivového oleje

– 10 g soli

Nejedná se přímo o pesto, ale je to skvělý způsob, jak zakonzervovat česnek pro horší časy. Protože neobsahuje pinie  ani  parmazán, tak vydrží v lednici klidně i rok. Ostatně zbylé ingredience můžete přidat kdykoliv.

Listy dejte do nožového mixéru a pomalu přilévejte olivový olej. Až budete s konzistencí spokojeni, přidejte sůl a ještě nechte chvíli mixovat. Pesto přendejte do skleničky a uchovávejte v lednici. Po odebrání pesta ze skleničky dolijte olejem.

NASUŠENÍ ČESNEKU

Sušení je další způsob, jak spotřebovat velké množství česneku. Medvědí česnek obsahuje dost šťávy v listech, takže může být úplně suchý až za několik měsíců. Můžete si  vytvořit malé svazky a ty zavěsit na půdu nebo v kuchyni. Taky je možnost použití velkou sušičku. Po vysušení v sušičce přendejte česnek do papírových krabic, kde bude za pár měsíců suchý.

Jakmile se dá česnek rozdrobit, tak vše rozmixujte na prášek. Ten můžete přidávat do marinády na grilování, sypat do salátů, vylepšit chuť špenátů, do nádivek i rolád.

PROBIOTICKÝ SALÁT Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

Česneku medvědího lze připravit i probiotický salát. Postačí česnek na drobno rozkrájet a prosolit, aby se snadněji uvolnila šťáva z listů. Pro zmírnění pálivosti přidejte med a šťávu z citronu. Celý obsah důkladně promačkejte dokud se neuvolní šťáva z listů. Připravené množství se rapidně zmenší. Natlačte do sklenic a nechte kvasit přibližně týden. Vzhledem stlačenému množství si dejte pozor na dávkování. Tento salát má opravdu sílu.

ZMRAŽENÝ PROTLAK Z MEDVĚDÍHO ČESNEKU

Listy rozmixujeme v mixeru s přidáním horké vody. Protlakem naplníme tlačenkové střevo, zavážeme oba konce a uložíme do mrazničky. Podle potřeby odebíráme jen taková množství, která právě potřebujeme, zmražené vložíme přímo do kastrolu a velmi krátce tepelně upravíme. Nerozmrazujeme. Takto připravenou surovinu používáme do špenátů a pokrmů, které vyžaduji klasický česnek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *