kombuchový ocet
Kombucha Kvašení - Fermentace

Využití kombuchového octa v kuchyni, kosmetice, i zdraví

Kombucha je ideální letní nápoj, který vás osvěží, zažene žízeň i příjemně ochladí. Pokud si ji zatím jenom kupujete, určitě mrkněte na starší článek, jak si doma vyrobit kombuchu krok za krokem. Domácí kombucha je lepší v mnoha směrech. Jednoduše doma můžete experimentovat s čaji, bylinkami, a délkou kvasícího procesu. Právě doba kvašení nejvíce ovlivní výslednou chuť kombuchy.

Někdo má rád kombuchu více sladší, někomu zase více chutná kyselejší chuť a nechává ji kvasit delší dobu. každým dnem je chuť kombuchového nápoje kyselejší. Pokud necháte kombuchu stát dva až tři měsíce, stane se z kombuchového nápoje ocet.

Během této doby kombucha využije všechen cukr, vznikne malé množství alkoholu, které nakonec za pomoci vzduchu zapříčiní zkysnutí nápoje. Zajímavé je, že i v tomto kyselém prostředí dokáže kombucha přežívat a růst.

Výsledkem je výborný ocet, který stačí přelít do skleněných lahví, kde se časem rozvine jeho chuť i vůně. Určitě slijte do láhví i spodní zákal z kvašené nádoby. Zákal neznamená, že je s vašim octem něco špatně. Ba právě naopak. Tento zákal obsahuje nejvíce cenných látek.

Osobně kombuchu zakládám kolem května až června. Přes léto a podzim ji pijeme. Později na zimu nechávám všechny várky stát čistě na výrobu octa. K přípravě octa z kombuchového nápoje je potřeba, aby tekutina byla dobře vykvašená (minimálně dva až tři měsíce). Hodnotu pH můžete během kvašení měřit. Čím nižší hodnota, tím více bude mít ocet větší kyselost. Hodnota pH by měla okolo 2.5-4.

Kuchyňské i kosmetické využití: 

Stejně jako ostatní druhy octů ( jablečný, vinný, balsamikový, ume-ocet, rýžový ), tak i kombuchový se dá stejně dobře využít v kuchyni. Určitě dobře poslouží do letních salátů, omáček, majonéz, i zálivek na zeleninu. Stejně dobře se dá kouzlit s výslednou chutí a vůní octa, za pomocí bylinek, koření, česneku, zázvoru, citrónů, atd. Jelikož je kombuchový ocet povětšinou jemnější chuti, než zde uvedené octy, můžete přidat větší množství těchto ochucovadel.

Citrónový ocet

Použijte jeden šálek kombuchového octa a kůru z jednoho citrónů. Použijte škrabku na citrusy a oloupejte tenké proužky citrónové kůry. Buďte opatrní, abyste neokrajovali hořkou bílou část na vnitřní straně kůry. Proužky vhoďte do octa, sklenici uzavřete a čekejte.

Nechte v láhvi dva týdny i déle. Po této době slijte a přelijte do vhodné nádoby. Určitě by dobře fungovalo spojení octa a kvašených citrónů (článek zde), kde je vůně už tak pronikavá. Pokud nemáte citron zkuste použít limetky, pomeranče, klementínky. Dobře funguje spojení citrónů a kopru, hlavně k pokrmům z ryb.

Levandulový ocet

Sladká a mírně „matná“ vůně levandule se používá v aromaterapii jako uklidňující prostředek a považuje se také za lék proti slabším bolestem hlavy. Levandulový ocet patří k octům se snadnou přípravou. Stačí vložit do sklenice několik snítek sušené levandule, zalít je kombuchovým octem, sklenici uzavřít a nechat dva nebo tři týdny stát.

Jestliže vás přepadne nervozita, nakapejte trochu tohoto levandulového octa na kapesník a občas si přičichněte. Až vás bude bolet hlava, octem si mírně potřete čelo. Tento starý lék uvolňuje napětí a zbavuje bolestí hlavy. Tento ocet můžete použít jako přísadu do koupele. Mastná místa pokožky lehce potřete tímto levandulovým octem, který vyčistí a stáhne póry.

Pikantní ocet

Ingredience: 1 šálek kombuchového octa, 2 čerstvé stroužky česneku nebo 3 polévkové lžíce cibule, čerstvé byliny jako meduňka, bazalka nebo estragon. Stroužky česneku oloupejte a nakrájejte na plátky. Cibuli a bylinky také jemně nakrájejte. Podle vaší chuti dejte do sklenice česnek, cibuli nebo byliny a zalijte kombuchovým octem, láhev uzavřete a nechejte vyluhovat asi jeden týden. Potom sceďte přes sítko do jiné láhve a uchovávejte v chladu.

Vlasová voda z černého bezu

Ingredience: 1 šálek kombuchového octa, 1 plná hrst čerstvého bezového květu, 1 šálek vody. Postup: Černý bez dejte do vody a uveďte do varu, nechejte vylouhovat asi patnáct minut. Po vychladnutí nalijte spolu s kombuchou do láhve a uchovávejte v chladu. Vždy po umytí vlasů aplikujte tuto vlasovou vodu na pokožku hlavy.

Osvěžující maska

Malou misku tvarohu smíchejte se dvěma lžícemi kombuchového octa (můžete použít i přírodní jogurt jen s jednou polévkovou lžící octa). Dobře promíchejte a naneste na citlivá místa pleti. Nechejte působit dvacet minut a omyjte vlažnou vodou.

Maska na odstranění starých buněk.

Výrobci mnoha přípravků na pokožku slibují, že jejich produkt odstraní mrtvé kožní buňky a zanechá zářivě čistou kůži. Ocet funguje rychle a vykoná tuto práci levněji než drahé brusné krémy a obličejové vodičky. Postupujte takto: Nejprve si umyjte tvář horkou vodou bez použití mýdla.

K otevření pórů a přípravě pokožky použijte ručník namočený do horké vody. Vyždímejte jej a přiložte na tři minuty na obličej. Rozmíchejte dvě lžíce octa z kombuchy v jednom šálku s teplou vodou. Do octové vody namočte teplou látku, vyždímejte ji a přiložte k obličeji. Vyhýbejte se oblasti očí.

Na tenkou látku položte horký ručník a nechte jej na místě deset minut. Po odstranění ručníku tvář jemně vyčistěte houbičkou na obličej. Odstraníte tak buňky mrtvé kůže, které byly tímto postupem obroušeny. Tuto proceduru můžete opakovat každý den.


Ohnivý tonik z kombuchového octa.

I když do podzimu a zimy zbývá ještě dost času, zkuste si vyrobit tento životabudič pro všechny chmurné dny. Tento recept najdete na internetu v mnoha verzích i názvech. Nejčastěji se používá jako základní tekutina jablečný ocet. Kombuchový ocet lze bez problémů použít také.

Ingredience:

2-1/2 šálku kombuchového octa
1/2 šálku nastrouhaného zázvoru
1/2 šálku nastrouhaného čerstvého křenu
1 střední cibule nakrájená na kostičky
3/4 šálku bílé ředkve
4 stroužky utřeného česneku
1 chilli paprička
1 lžíce sušené kurkumy
4 lžíce medu


Postup:

V kombuše rozmíchejte všechen med. Připravte si všechny uvedené ingredience, které všechny dobře zamíchejte do sebe ve vhodné nádobě. Natlačte vše do litrové nádoby a zalijte kombuchovým octem s medem. Nádobu uzavřete a nechte 4 týdny kvasit v pokojové teplotě. Po této proceduře vše slijte. Vykvašenou zeleninu můžete použít do polévky. Čistou tekutinu nalijte do skleněné nádoby a skladujte v lednici. Pokud začnete cítit, že na vás něco leze, užívejte každé ráno jedu lžíci.

Účinky jednotlivých potravin:

Zázvor – odstraňuje nevolnost a pomáhá pomalému trávení, výborný proti nachlazení
Křen – silný antioxidant, proti kašli, protizánětlivý i antibakteriální
Cibule – výborná proti nachlazení, obsahuje vysoký obsah vitamínu C
Bílá ředkev – proti zánětům v těle, podpora jater
Česnek – posiluje imunitu, výborný proti mnoha bakteriím v těle
Chilli – kapsaicin stimuluje trávicí šťávy, kromě toho je účinným antibiotikem, které hubí bakterie ve střevech
Kurkuma – antioxidant, proti zánětům, podpora jater

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *